Willem de Kooning

(USA, 1904-1997)
Willem de Kooning
(USA, 1904-1997)

WILLEM DE KOONING, FRANK O'HARA, POEMS. Limited Editions Club 1988, numrerad 174/550

Med 17 litografier av Willem De Koonig. Försättsblad med stämpelsignatur. Pärm i skinn. Kasett i textil. 60 x 48 x 5 cm.

Tygkasett med smärre skador.

Ursprungligen gjorde De Kooning kolteckningar som illustration till Frank O'Hara "Ode to Willem de Kooning" 1967, av vilka endast 3 kom att användas. i dertta bokverk har samtliga teckningar förts över som litografier.

Utropspris
5 000 SEK