WILLEM DE KOONING, FRANK O'HARA, POEMS. Limited Editions Club 1988, numrerad 174/550
Med 17 litografier av Willem De Koonig. Försättsblad med stämpelsignatur. Pärm i skinn. Kasett i textil. 60 x 48 x 5 cm.
Tygkasett med smärre skador.
Ursprungligen gjorde De Kooning kolteckningar som illustration till Frank O'Hara "Ode to Willem de Kooning" 1967, av vilka endast 3 kom att användas. i dertta bokverk har samtliga teckningar förts över som litografier.