M, W & F VON WRIGHT, bokverk, 3 band, "Svenska fåglar", A. Börtzells tryckeri AB Stockholm, 1924-1929.
"Svenska fåglar efter naturen och på sten ritade."Halvfranska band. Rikt illustrerade med färglitografier. Del I 1924, Del II och III 1929. Tryckt hos A. Börtzells tryckeri A.-B.
Smärre slitage. Ej fullständigt genomgågna