BOK MED ORIGINALKONSTVERK av bl a Evert Taube, Stellan Mörner, Staffan Hallström m fl. Given till Ernst Åkerbladh 1950.
Boken given till Ernst Åkerbladh (1890-1969) till dennes 60-årsdag 1950.
Innehåller akvareller, krita och teckningar av följande konstnärer:
Jerk Werkmäster
Stellan Mörner
Birger Ohlsson
Einar Norelius
Ellis Wallin
Lars Norrman
N. Ringström
Harald Lindberg
Stig Blomberg
Staffan Hallström
Arvid Knöppel
Hauro Sezaki
Hasse Z
Evert Taube (målat på papper från Restaurang Gyldene Freden)
Axel Hamborn
Medföljer telegram från Sven Jerring, dikt av Ragnar Holmström, dikt av Ivan Oljelund och gratulationskort från Carl Eldh.
Smärre skador och gulnader kan förekomma. Pärm med slitage.
Stellan Mörner var en svensk bildkonstnär, scenograf och författare född i Örebro. Mörner studerade vid Konstakademien och Carl Wilhelmssons målarskola i Stockholm och på resor till Italien, Frankrike och England. Han var 1929 med och bildade ”Halmstadgruppen” tillsammans med Axel Olson, Erik Olson,Waldemar Lorentzon, Sven Jonson och Esaias Thorén. Han målade som surrealist först gärna nattliga bilder, oändliga landskap med flygande symboliska tecken. Senare hämtade han motiv från barndomshemmet Esplunda. Anfäderna kastar sina skuggor över interiörerna och minnena dansar i herrgårdens månbelysta alléer. En drömsk blandning a inne och ute, en flykt från verkligheten. Under 40- och 50-talen ägnade sig Mörner åt scenografi, gjorde därefter ett kort besök i det spontanistiska måleriet och återvände i slutet av 60-talet till motiven från surrealismens pionjärtid.