TERRIN med LOCK och FAT, kompaniporslin. Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap . Lock med motiv av antikviteter i trädgårdsmiljö, längd på fat 37,5 cm.

Slitage, möjligtvis ej tillhörande lock. Fat med kantlagning. Terrin med större naggar på mynning samt hänklar. Lock med större bränningsspricka. Mistor.

Utropspris
4 000 SEK