Dekor i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap . Lock med motiv av antikviteter i trädgårdsmiljö, längd på fat 37,5 cm.
Slitage, möjligtvis ej tillhörande lock. Fat med kantlagning. Terrin med större naggar på mynning samt hänklar. Lock med större bränningsspricka. Mistor.