Dekor i famille rosefärger, tre i mandarindekor, med motiv av figurer i palatsscen. Två djupa fat med dekor av figurer i paaltsmiljö, diameter 22,5 cm.
Slitage, två djupa fat med omfattande skador, smärre naggar.