Hertha Bengtson

(Sverige, 1917-1993)
Hertha Bengtson
(Sverige, 1917-1993)

HERTHA BENGTSSON, servisdelar, 47 delar porslin, "Koka blå", Rörstrand, i produktion 1956-1988.

1 st smörask
1 st soppterrin
1 st rund fat, 17 cm
1 fat, 28x16 cm
1 st sockerskål med lock
1 st kanna, 19 cm
10 st tekoppar med fat
10 st tallrikar, 24 cm
10 st assiett, 19 cm
10 st djupa tallrikar, 20 cm
1 st uppläggningsfat, 26 cm

Slitage. Repor. Märken. en assiett med nagg

Formgivare

Utropspris
4 000 SEK