Stockar i valnöt med graverade stålbeslag. Räfflade pipor med texten "John Hall maker to her magesty's hon ble. board of ordnance" på ovansidan. I träetui med tillbehör. Längd ca 37 cm.
Bruksskick. Repor och märken samt smärre sprickor. Etui med hårdare slitage och skador. Hanarna fungerar i båda lägen.