BOK, Johannes Schefferus, Beskrivning av Lappland tryckt Oxford 1674

Johannes Schefferus: The History of Lapland wherein are shewed the Original, Manners, Habits, Marriages, Conjuration, &c. of that People.

Oxford 1674. [4] + 148 s. Med graverad titel (nära skuren i yttermarginalen), graverad karta (nära skuren) och 25 träsnitt i texten.

Samtida skinnband med ny rygg, ngt nött. Smärre lagerfläckar och liknande i inlagan nedtonade med vit krita, spår av raderad blyertsnotering på främre fribladet. Någon enstaka marginallagning.

Tidigt och viktigt verk om samerna, deras historia och kultur, det första av betydelse sedan Olaus Magnus. Första upplagan utkom 1673 (på latin), en på tyska 1675, en utökad på franska 1678 och en holländsk 1682. (Sten G. Lindberg, Swedish Books 1280-1967, s. 23).

Slitage.

Utropspris
6 000 SEK