Kan inte nå servern

Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i... Läs mer

 
42 föremål
Olle Alberius, fat, glas Orrefors, 1990.
25m 17s
Olle Alberius, fat, glas Orrefors, 1990.
Aktuellt bud
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Anna Ehrner, karaff med propp, Kosta Boda.
4d
Anna Ehrner, karaff med propp, Kosta Boda.
Aktuellt bud
900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Olle Brozén, skulptur, Högbo, 2018.
2 tim 57m
Olle Brozén, skulptur, Högbo, 2018.
Aktuellt bud
420 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Kjell Engman, vas, Kosta Boda.
1 tim 45m
Kjell Engman, vas, Kosta Boda.
Aktuellt bud
1 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ta del av det senaste från Bukowskis
Håll dig uppdaterad på våra kurerade temaauktioner, liveauktioner, visningar och nyheter från konst- och designvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev.