Kan inte nå servern

Klassisk svensk konst

Det är inom denna kategori som den svenska konshistorien ryms. Främst är det måleri från 1850 och fram till de första åren på 1900-talet. Det rör sig från ett akademiskt måleri främst i olja, genom det svenska friluftsmåleriet för att utmynna i den tidiga modernismen. Här återfinns de stora namnen inom svensk konsthistoria som Carl Larsson, Anders Zorn, Bruno Liljefors och mer egensinniga mästare som Carl Fredrik Hill och Ernst Josephson.

 
9 föremål
Adolf Hirsch, Parklandskap med betande kor.
1d
Adolf Hirsch, Parklandskap med betande kor.
Aktuellt bud
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Carl Trägårdh, "Fårvaktare".
3d 1 tim
Carl Trägårdh, "Fårvaktare".
Aktuellt bud
3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Olof Hermelin, Fjällandskap.
5d
Olof Hermelin, Fjällandskap.
Aktuellt bud
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Anders Zorn, "Byst".
7d 1 tim
Anders Zorn, "Byst".
Aktuellt bud
300 EUR
Utropspris
400 EUR
Ingrid Ehrenborg, Modellstudie.
4d 23 tim
Ingrid Ehrenborg, Modellstudie.
Aktuellt bud
300 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Ta del av det senaste från Bukowskis
Håll dig uppdaterad på våra kurerade temaauktioner, liveauktioner, visningar och nyheter från konst- och designvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev.