Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Klassisk svensk konst

Det är inom denna kategori som den svenska konshistorien ryms. Främst är det måleri från 1850 och fram till de första åren på 1900-talet. Det rör sig från ett akademiskt måleri främst i olja, genom det svenska friluftsmåleriet för att utmynna i den tidiga modernismen. Här återfinns de stora namnen inom svensk konsthistoria som Carl Larsson, Anders Zorn, Bruno Liljefors och mer egensinniga mästare som Carl Fredrik Hill och Ernst Josephson.

 
8 föremål
Olof Hermelin, Fjällandskap.
55m 22s
Olof Hermelin, Fjällandskap.
Aktuellt bud
1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Maj Lindman, "Mars" och "April".
45m 22s
Maj Lindman, "Mars" och "April".
Aktuellt bud
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Gunnar Hallström, Skymningslandskap.
21 tim 51m
Gunnar Hallström, Skymningslandskap.
Aktuellt bud
2 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Erik Tryggelin, Porträtt i profil.
22 tim 53m
Erik Tryggelin, Porträtt i profil.
Aktuellt bud
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Anshelm Schultzberg, "Bitihorn Skammestein".
2d 20 tim
Anshelm Schultzberg, "Bitihorn Skammestein".
Aktuellt bud
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Ta del av det senaste från Bukowskis
Håll dig uppdaterad på våra kurerade temaauktioner, liveauktioner, visningar och nyheter från konst- och designvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev.