Klassisk svensk konst

Det är inom denna kategori som den svenska konshistorien ryms. Främst är det måleri från 1850 och fram till de första åren på 1900-talet. Det rör sig från ett akademiskt måleri främst i olja, genom det svenska friluftsmåleriet för att utmynna i den tidiga modernismen. Här återfinns de stora namnen inom svensk konsthistoria som Carl Larsson, Anders Zorn, Bruno Liljefors och mer egensinniga mästare som Carl Fredrik Hill och Ernst Josephson.

21 föremål
Allan Egnell, En karoliner i strid.
23 tim 40m
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Anders Zorn, "Byst".
1d
Anders Zorn, "Byst".
390 EUR
Utropspris
400 EUR
Anders Zorn, "Dalarö".
1d
Anders Zorn, "Dalarö".
350 EUR
Utropspris
500 EUR
Axel Lind, Månskenslandskap.
5d 21 tim
Axel Lind, Månskenslandskap.
1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Emma Löwstedt-Chadwick, tillskriven, Brevet.
3d 19 tim
3 300 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Herman Österlund, "Vårdag vid bäcken".
2d 21 tim
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Interiör med dukat bord.
3d 20 tim
Interiör med dukat bord.
700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Johann Holmstedt, Vinter vid kanalen.
7d
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Okänd konstnär, 18/1900-tal, Marin.
3d 18 tim
800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Severin Nilson, Utanför kyrkan.
7d 1 tim
300 SEK
Utropspris
10 000 SEK