Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

60 föremål
TRÄSNITT, 2 st, Japan 18/1900-tal.
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FÄRGTRÄSNITT, 2 st, Japan.
650 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TRÄSNITT, 2 st, Japan, 18/1900-tal.
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FAT, porslin. Kina, 1900-talets andra hälft.
1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
URNA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSLAMPA/VINKRUS, porslin. Kina, 1900-tal.
1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JAPANSKA TRÄSNITT, 10 + 9 st 18/1900-tal.
1 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
TALLRIKAR, 6 st, Kina, 1700-tal porslin.
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKULPTUR, Kina 1900-tal.
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TEXTIL, broderat siden. Sen Qingdynasti.
5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PILGRIMSVAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VASER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VIKSKÄRM Kina 1900-tal.
1 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK