Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

63 föremål
SÄNG, trä. Kina, delvis Qingdynastin.
4 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
FAT, swatow. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
300 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par. Kina, tidigt 1900-tal.
2 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GOLVURNOR 3 st Kina 18/1900-tal porslin.
1 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RÖKELSEKAR, Kina sen Qing brons.
700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PILGRIMSVAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1 333 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VIKSKÄRM Kina 1900-tal.
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VASER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VAS, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, tidigt 1800-tal.
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK