Modern Art + Design 648

Auktion Live 16 – 17 maj, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 11 – 15 maj, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16
Se auktionsschema

179 föremål
241. Art Nouveau, golvlampa, Sverige ca 1900.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
242. Svensk formgivare, fåtölj, folkkonst, ca 1900.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
243. Svensk jugend, pall, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
244. Liberty & Co, bordsklocka, "Tudric 0756", Arts & Crafts.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
251. Näfveqvarns Bruk, "Fritidsurnan", 1930-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
253. Swedish Grace, taburetter, ett par, 1920-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
257. Swedish Modern, grindar, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
260. Carl Malmsten, byrå, "Haga", Nordiska Kompaniet, 1929.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
263. Helge Werner, skrivskåp, Swedish Grace, sannolikt 1920-tal,
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
264. Helge Werner, golvlampa, Swedish Grace 1920-30-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
265. Helge Werner, soffa, Swedish Grace, 1920-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
266. Helge Werner, byrå, Sverige, sannolikt 1920-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
267. Swedish Grace, väggspegel, 1920-30-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
269. Lars Holmström, taklampa, Swedish Grace, Arvika 1920-30-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
270. Lars Holmström, taklampa, Arvika, Swedish Grace, 1920-30-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
271. Lars Holmström, väggappliquer, 1 par, Arvika, Swedish Grace.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
272. Nils Fougstedt, skrin, Stockholm 1928, modell 616.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
274. kandelaber, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1928.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
275. Nils Fougstedt, burk med lock, Stockholm 1928, modell 595.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
277. Firma Svenskt Tenn, ask, Stockholm 1933.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
279. Anna Petrus, lock med ask, Firma Svenskt Tenn 1932.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
284. Josef Frank, skåp, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1930-40-tal.
Klubbat pris
660 000 SEK
Utropspris
700 000 - 1 000 000 SEK
287. Josef Frank, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1952.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
293. Josef Frank, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 880.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
295. Josef Frank, bordsvitrin, modell 2070, Firma Svenskt Tenn, före 1985.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
297. soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 3031.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
301. Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 2126, 1950-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
303. soffa, "modell Marabou", 1966.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
305. Carl Malmsten, sideboard /byrå, Sverige 1944.
Klubbat pris
175 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
306. Axel Einar Hjorth, skåp "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
250 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
307. Axel Einar Hjorth, pall "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
313. Axel Einar Hjorth, pall "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
314. Axel Einar Hjorth, pall "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
316. Axel Einar Hjorth, stol, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
319. Axel Einar Hjorth, stol "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
320. Axel Einar Hjorth, hörnskåp, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
322. Bruno Mathsson, stol "modell 36", Firma Karl Mathsson 1941.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
323. Swedish Modern, taklampa, 1940-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
330. David Rosén, "Berga", pallar, 2 st, Nordiska Kompaniet 1940-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
331. David Rosén, pall, "Berga", Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK