885
78853

MATTA. "Rosita, orange". Rölakan. 195 x 136 cm. Signerad AB MMF V MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Vasa i Finland, Marianne Richter).

6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Hammer price
8 000 SEK

Komponerad 1959.

Partly worn, stains. Damaged ends, all fringes are missing.

More information

På 1970-talet tillverkades några av AB MMF:s mattor i Vasa i Finland.