901
69231

VÄVD TAPET. Gobelängteknik. Signerad GYNNING -50 PF AUBUSSON (Lars G. 1950, Pinton Frères). 228 x 146,5 cm.

25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 340 - 2 810 USD
Hammer price
20 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Polykrom komposition med stora fåglar vid träd.

Little wear and dirt.

More information

Lars Gynning (1920-07-29 - 2003-10-29) är den svenske konstnär som betytt mest som skapare av mönster till vävda tapeter (tapisserier) i Frankrike under 1900-talet. Efter studier i både Sverige och Frankrike började samarbetet med den kända firman
Pinton Frères i Aubusson på 1940-talet. Omkring 250 vävnader är tillverkade efter Gynnings förlagor. En av Frankrikes största textilstjärnor Jean Lurcat är en av de konstnärer som umgåtts med och tidigt påverkat Gynning som sedan helt skapat sin
egen stil.