Autumn Modern sale 553

1209 items
820. A Jonas Bohlin ´Concrete´ armchair, for Källemo, Värnamo 1981.
Hammer price
52 000 SEK
50 000 - 60 000 SEK
821. A Mats Theselius cabinet, "National Geographic", Källemo AB, Värnamo.
Hammer price
16 500 SEK
10 000 - 12 000 SEK
822. A pair of easy chairs, "Jägermeister" by Mats Theselius, Källemo.
Hammer price
8 000 SEK
10 000 - 12 000 SEK
823. A Peter Celsing easy chair, "Club", Galleris Stolen, Stockholm.
Hammer price
8 800 SEK
4 000 - 5 000 SEK
824. A Mikael Goldstein table, Migoli, Stockholm, 1980´s.
Hammer price
13 000 SEK
10 000 - 12 000 SEK
825. A Karin Björquist 28 pcs bone china "Nobel" service for Rörstrand.
Hammer price
13 500 SEK
10 000 - 12 000 SEK
828. SAMMETSMÅLNING. 185,5 x 245 cm. Signerad R. Gowenius 1928. (Rudolf G.).
Hammer price
15 500 SEK
8 000 - 10 000 SEK
843. MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 385,5 x 202,5 cm. Signerad LH GLH.
Hammer price
18 000 SEK
20 000 - 25 000 SEK
844. MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 384,5 x 201,5 cm. Signerad LH GLH.
Hammer price
Unsold
20 000 - 25 000 SEK
845. MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 302,5 x 156 cm. Signerad Brita Grahn.
Hammer price
5 000 SEK
6 000 - 7 000 SEK
852. MATTA. Flossa. 330 x 229 cm. komponerad av Märtha Gahn 1929.
Hammer price
Unsold
12 000 - 15 000 SEK
853. MATTA. Flossa. Sverige/Finland, omkring 1920/30-tal. Ca 190 x 135.
Hammer price
Unsold
6 000 - 8 000 SEK
854. MATTA. Flossa. 176 x 123,5 cm. Skandinavien 1930-tal.
Hammer price
15 500 SEK
6 000 - 8 000 SEK
855. MATTA. Flossa. Julie Wener. Sign o dat 1935. Ca 360x200.
Hammer price
Unsold
12 000 - 15 000 SEK
861. MATTA. Reliefflossa. 251,5 x 254,5 cm. Komponerad av Alice Lund omkring 1948.
Hammer price
115 000 SEK
40 000 - 60 000 SEK
863. MATTA. Reliefflossa. 266 x 160,5 cm. Sverige/Finland omkring 1950.
Hammer price
15 000 SEK
8 000 - 10 000 SEK
864. MATTA. Rölakan. 397 x 292,5 cm. Sverige/Finland omkring 1920-30.
Hammer price
6 000 SEK
8 000 - 10 000 SEK
866. MATTA. Rölakan. 301 x 198 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).
Hammer price
14 000 SEK
18 000 - 20 000 SEK
882. MATTA. Rölakan. 310 x 192 cm. Sverige omkring 1900-talets mitt.
Hammer price
7 000 SEK
5 000 - 6 000 SEK
883. MATTA. Rölakan. 239 x 168 cm. Signerad AGS (Anna Greta Sjöquist).
Hammer price
4 000 SEK
6 000 - 8 000 SEK
884. MATTA. Rölakan. 248,5 x 170 cm. Signerad AGS (Anna Greta Sjökvist).
Hammer price
5 000 SEK
7 000 - 9 000 SEK
887. MATTA. Rölakan. 246,5 x 161,5 cm. Signerad I H-K (Ingrid Hellman-Knafve).
Hammer price
14 000 SEK
8 000 - 10 000 SEK
893. MATTA. "Indigo-mattan". Rya. 279 x 194 cm. Komponerad av Ulla Schumacher-Percy.
Hammer price
13 000 SEK
8 000 - 10 000 SEK
908. A JOHAN ROHDE sterling centerpiece tazza by Georg Jensen, 1945-77, design nr 250 B.
Hammer price
370 000 SEK
100 000 - 125 000 SEK
909. A GEORG JENSEN three pcs of coffee set, Copenhagen 1918-24.
Hammer price
22 000 SEK
20 000 - 25 000 SEK
912. A JOHAN ROHDE 830/1000 silver inkstand by Georg Jensen 1919.
Hammer price
10 000 SEK
10 000 - 15 000 SEK
915. A SET OF 32 pcs of JOHAN ROHDE Acorn, flatware by Georg Jensen, Denmark.
Hammer price
10 000 SEK
12 000 - 15 000 SEK
917. A GEORG JENSEN sterling bowl, Copenhagen 1945-77, sterling, design nr 197B.
Hammer price
14 500 SEK
8 000 - 10 000 SEK