"Häst, ryttare och falk"
Signerad GA-N och daterad -27. Duk 83 x 67 cm.
Gåva till nuvande ägare på 1930-talet, vars far var god vän och konstnärskollega till Gösta Adrian-Nilsson.
Lunds Konsthall, "GAN och Wiwen Nilsson", 1977, kat nr 151.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Gösta Adrian-Nilsson".
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "GAN 1884-1965", 1984, kat nr 241.
Malmö Konsthall, "GAN", 1984, kat nr 241.