982
68803

A Karl Lindeberg art nouveau cameo glass vase by Kosta.

3 000 - 4 000 SEK
262 - 349 EUR
274 - 365 USD
Hammer price
5 200 SEK

Överfång med etsad dekor av violer i rödrosa mot rödrosa och matt ofärgad fond. Signerad Kosta KL. Höjd 6 cm.

More information

Vaser av denna typ tillverkades från 1908 och in på 1910-talet.