984
69627

A Heinrich Wollman cameo glass vase, Orrefors ca 1915.

5 000 - 6 000 SEK
436 - 523 EUR
456 - 547 USD
Hammer price
4 000 SEK

Överfång med etsad dekor av blommor och blad i grönt och vitt mot matt melerad fond i grått. Blåst av Knut Bergqvist. Signerad i botten Orrefors HW 1750-3-8 samt ORREFORS på livet. Höjd 24 cm.

Något slipad kring mynningen från tillverkningen, monteringskador kring foten.

More information

1750-3-8 = föremålets vikt i gram-färg-tidsåtgång.