20
92931

Anshelm Schultzberg

(Sweden, 1862-1945)
30 000 - 35 000 SEK
2 660 - 3 110 EUR
2 780 - 3 240 USD
Hammer price
32 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Anshelm Schultzberg
(Sweden, 1862-1945)

Höstlandskap med bäck

Signerad A. Schultzberg. Troligen utförd i början av 1880-talet. Duk 81 x 62 cm.

Provenance

Tidigare i Byggmästare Olof Mårtenssons samlingar, Nolinge säteri, Tumba (omkring 1930-65).
Därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare.