257C
96929

Johan Gustaf Sandberg

(Sweden, 1782-1854)
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Hammer price
32 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Johan Gustaf Sandberg
(Sweden, 1782-1854)

"Prosten, riksdagsmannen och författaren, greve Fredrik Bogislaus von Schwerin" (1764-1834)

Signerad Sandberg och daterad 1826. Pannå 23 x 19 cm. Bronserad originalram.

Literature

Sixten Strömbom, "Index över svenska porträtt 1500-1850", band II, 1935/43, jfr sid 905.

More information

Porträttet utgör förlagan till Sandbergs kända porträtt av Fredrik Bogislaus von Schwerin i hans "Galleri af utmärkta svensk lärde, vitterhetsidkare och konstnärer från Gustaf I:s tid till närvarande tid målade eller ritade av J.G. Sandberg, lithograferade af J.E. Cardn", Stockholm 1835-42, pl 76.

Porträttet finns i ett flertal kopior samt en replik i Gripsholmssamlingarna (SPA: 1987:1308)