392B
97095

Magnus von Wright

(Finland, 1805-1868)
15 000 - 18 000 SEK
1 330 - 1 600 EUR
1 390 - 1 670 USD
Hammer price
15 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Magnus von Wright
(Finland, 1805-1868)

Ung talgoxe (Parus major)

Signerad M v Wright och daterad 1825. Svart tusck och akvarell 14 x 17,5 cm.

Literature

A Leikola m fl, "Bröderna von Wrights fåglar", 1989, sid 241, illustrerad i färg.

More information

Utförd på släktgodset Haminalaks vid Kuopio i Savolaks.

Åren 1823-25 studerade Magnus von Wright vid gymnasiet i Åbo. 1824 blev han medlem av Finlands första vetenskapliga samfund, Sällskapet för Finsk Zoologie och Botanik. Till samfundet skänkte han en samling egenhändigt uppstoppade fåglar. Under dessa år började han systematiskt att måla fåglar som förekom i Finland