396A
96537

Michael Gustaf Anckarswärd

(Sweden, 1792-1878)
4 000 - 5 000 SEK
351 - 438 EUR
365 - 456 USD
Hammer price
5 500 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Michael Gustaf Anckarswärd
(Sweden, 1792-1878)

Vy över italiensk stad

Signerad Ankarswärd. G. M och daterad 1821. Tuschlavering 27 x 40 cm.

Provenance

"Köpt av Kapten Hagdahl -91, 5kr a tergo.

More information

Utförd under konstnärens vistelse i Italien 1820-22.