529
89995

KYRKDOSA, ostämplad, Västsverige 1700-talets andra hälft.

4 000 SEK
349 EUR
365 USD
Hammer price
3 800 SEK

Delvis förgylld. Rund med räfflade kanter, dekor av vridna godroner samt i locket medalj med religiöst motiv. Diam. 6 cm.

Slitage.

Provenance

F.S. 243, Falk Simons samling.