65
74509
Gustaf Rydberg
(1835-1933)

" 'Möllan' på slätten"

Signerad G.R. och daterad 1904. Duk 44,5 x 66 cm.

Droit de suite: No
Estimate:

30 000 - 40 000 SEK

2 857 - 3 810 EUR

Hammer price:
Unsold
Provenance

Tidigare i Direktör H.E. Henkes samlingar, Stockholm.

Literature

Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1925, upptagen som kat nr 594 a, sid 107.

Contact specialist
Malin Sveholm
Malin Sveholm
Auction program manager, Specialist Fashion
+46 (0)708 92 19 97