66
90461
Gustaf Rydberg
(1835-1933)

"Skånskt landskap med bondgård och byväg"

Signerad G. Rydberg och daterad 1903. Duk 54,5 x 83,5 cm.

Droit de suite: No
Estimate:

30 000 - 40 000 SEK

2 857 - 3 810 EUR

Hammer price:
21 000 SEK
Provenance

Tidigare i Rådman Fr. W. Hallbergs samlingar, Malmö (inköpt direkt av konstnären 1903).
Sedermera i silverbröllopsgåva till Rådman Lorents Cronsioe och dennes hustru Ida, Malmö.
Därefter i arv inom familjen till Rådman S.E. Cronsioe, Malmö (omkring 1923-25).

Exhibitions

Malmö museum, "Svenska Konstnärslagets utställning", 15 nov-13 dec 1903, kat nr 94.

Literature

Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1925, upptagen sid 105 som kat nr 582.

Contact specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist Classic Art 19th/20th Century
+46 (0)8 614 08 05