67
78409
Gustaf Rydberg
(1835-1933)

"Pilvall och kålfält, motiv från Viby"

Signerad G. Rydberg och daterad Viby 1904. Duk 44,5 x 66 cm.

Droit de suite: No
Estimate:

20 000 - 30 000 SEK

1 905 - 2 857 EUR

Hammer price:
28 000 SEK
Provenance

Tidigare i Direktör Frans Kockums samlingar, Malmö.

Exhibitions

Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, "Gustaf Rydbergs-utställningen", oktober 1920, kat nr 196 (under titeln "Motiv från Viby").

Literature

Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1925, avbildad halvsida sid 217 och upptagen sid 106 som kat nr 587.

Contact specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist Classic Art 19th/20th Century
+46 (0)8 614 08 05