68
73875
Gustaf Rydberg
(1835-1933)

"Nätutläggning på Ringsjön"

Signerad G Rydberg och daterad 1914. Duk 27,5 x 41,5 cm.

Droit de suite: No
Estimate:

12 000 - 15 000 SEK

1 143 - 1 429 EUR

Hammer price:
12 000 SEK
Provenance

Tidigare i Direktör L. W. Malmquists samlingar, Malmö.
Familjen Gorthon, Helsingborg.

Literature

Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustav Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1925, upptagen som kat nr 655, sid 118.

Contact specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist Classic Art 19th/20th Century
+46 (0)8 614 08 05