774
89129

An 18th century German cupboard (extensive alterations, additions).

30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Hammer price
120 000 SEK

Fanerat med valnöt, tenn, mässing och ben. Draghandtag av mässing. Uppsvängd överdel med tio lådor och skåpdörr. Två små lådor bakom klaff. Underdel med tre lådor. Inläggningar av exotiska figurscener. Undertill transportsedel på tyska. Längd 112, bredd 63, höjd 170 cm.

Krön saknas, senare lås och draghandtag, kompletterade fotlister och fötter, delvis senare efterdekorerat. Kompletteringar, lagningar.