798
73931

A late Gustavian commode by A. Lundelius.

30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Hammer price
44 000 SEK

Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor, varav den översta med fyra små lådor. Liten låda till höger signerad med bläck "Anders Lundelius Stockholm" samt med Stockholms hallstämpel 1780-tal. Skivan märkt med rödkrita "Grevesmuhl No 1" (Carl Adolph G., möbelhandlare i Stockholm 1767-1801). Längd 115, bredd 56, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.

Gammal men ej ursprunglig skiva.

Provenance

Familjen Gorthon, Helsingborg.