799
75479

A late Gustavian writing commode.

25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Hammer price
39 000 SEK

Fanerad med mahogny. Beslag och lister av mässing. Skiva av vit marmor. Tre lådor, varav den översta med lådinredning. Längd 119, bredd 59, höjd 91,5 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.

Skiva med nagg, ett ringhandtag saknas.

Provenance

Samuel Owens (1774-1854) dotter Mary Ann, därefter i arv.