Valnöt och valnötsfaner. Rektangulär uppfällbar filtklädd skiva. I sargen två lådor. Ben med snidad förgylld dekor. Skivan med inlagd dekor av ben i form av ränder och stiliserat solfjädersmönster. Längd 93, bredd 52, höjd 76 cm.
Undre skivan med spricka, mindre kompletteringar.