958
91901

A late Gustavian one-light table lamp.

12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Hammer price
26 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Förgylld brons, grönlackerad plåt och vit marmor. Höj- och sänkbar skärm och ljushållare på oval sockel. Dekor av liggande hund. Höjd 33 cm. (2)

Den ena något sned, obetydliga nagg.