973
73929

A Gustavian wall clock by N. Berg.

12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Hammer price
20 000 SEK

Snidat, förgyllt och bronserat foder. Dekor av lagergirlander, blommor och krönande urna. Vitlackerad urtavla märkt "Nils Berg Stockholm". Höjd 89, bredd 48 cm. Nyckel och pendel medföljer.

Senare pendelupphängning. Mindre dekorlagning.

Provenance

Familjen Gorthon, Helsingborg.