974
73853

A Gustavian wall clock by J. Nyberg.

12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Hammer price
27 000 SEK

Snidat, förgyllt och bronserat foder. Dekor av pilastrar, rosor, urnor och krönande porträttmedaljong. Vitlackerad urtavla märkt "Joh, Nyberg Stockholm". Höjd 98, bredd 54 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Dekorlagningar, en liten dekorkomplettering.