Inläggningar i boulleteknik med sköldpadd och mässing samt dekor av brons i form av putti med timglas och fackla. Urverk och delvis emaljerad urtavla märkt "Charles Voisin A Paris" (mästare i Paris 1710). Pendylens höjd 82 cm, bredd 47, konsolens höjd 32, bredd 48 cm. Total höjd 114 cm. Pendel och nyckel medföljer.
Skador, lagningar, renoverad, kompletterad.