980
92695

A Swedish Rococo bracket clock.

40 000 - 50 000 SEK
3 510 - 4 380 EUR
3 650 - 4 560 USD
Hammer price
48 000 SEK

Fanerad med jakaranda. Beslag av förgylld mässing. Vitlackerad urtavla märkt "L: Torslund Stockholm" (Lars T. urmakare i Stockholm f. 1720- d. 1764). Längd 42, höjd 90 cm. Höjd inkl konsol 124 cm. Nyckel och pendel medföljer.

Dörrlås defekt.