982
88921

An English 18th century bracket clock marked Colin Salmon London.

20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Hammer price
23 000 SEK

Fanerat med valnöt. Beslag av förgylld mässing. Rak form på akantusfötter. Uppsvängt krön med facklor. Dekor av ansiktsmaskaroner och blomstergirlander. Höjd 62, bredd 39 cm. Pendel, nyckel och vev medföljer.

Smärre fanerskador och lagningar.