983
94847

A Swedish Rococo bracket clock by P. Ernst.

50 000 - 60 000 SEK
4 440 - 5 320 EUR
4 630 - 5 560 USD
Hammer price
44 000 SEK

Fanerad med jakaranda. Beslag av förgylld mässing i form av rocailler, blommor och blad. Vitlackerad urtavla märkt "Ernst Stockholm". Höjd 98, bredd 51 cm. Pendel och vev medföljer.

Senare pendelupphängning, ett gångjärn skadat.

Provenance

Enligt familjetradition en lysningspresent 1786 innom familjen Ekenberg.