990
73981

A French Empire mantel clock.

15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Hammer price
24 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
A French Empire mantel clock.

Förgylld brons. Musicerande par. Vitemaljerad urtavla. Urverk märkt "CH 43". Längd 29, höjd 40 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Urverk med lagning, små emaljskador.