101
144935

Erik Olson

(Sweden, 1901-1986)

Frusen melodi

Signerad Erik Olson och daterad -36. Duk 46 x 64 cm.

Droit de suite: Yes
Estimate:

60 000 - 80 000 SEK

6 000 - 8 000 EUR

Hammer price:
50 000 SEK
Provenance

Civilingenjör Gerhard Nordstrand, Ängby.

Literature

F. Holmér, E Lindegren, E. östlund, "Halmstadgruppen", avbildad kat nr 67.