1095
132999

A Georg Jensen bowl, Copenhagen 1925-32, sterling. Design nr 197 B.

10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Hammer price
Unsold
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

svenska importstämplar. Design nr 197B klockformad kuppa, genombrutet ben med bär och blad. Höjd 11,5 cm, diameter 14,5 cm, vikt 300 g.

Fotringen med hackmärken.