No connection to server

Spring Modern Sale 555

 
1322 items
1025. MATTA. Flossa. 777,5 x 332 cm. Sverige 1920-tal.
1025. MATTA. Flossa. 777,5 x 332 cm. Sverige 1920-tal.
Hammer price 
120 000 SEK
Estimate
40 000 - 60 000 SEK
1028. MATTA. Flossa. 334,5 x 232,5 cm. Signerad A.W. E.W. 1933. Sverige.
1028. MATTA. Flossa. 334,5 x 232,5 cm. Signerad A.W. E.W. 1933. Sverige.
Hammer price 
9 000 SEK
Estimate
12 000 - 15 000 SEK
1038. MATTA. Reliefflossa. 540,5 x 325,5 cm. Signerad I.H.K. (Ingrid Hellman-Knafve).
1038. MATTA. Reliefflossa. 540,5 x 325,5 cm. Signerad I.H.K. (Ingrid Hellman-Knafve).
Hammer price 
140 000 SEK
Estimate
100 000 - 125 000 SEK
1046. GALLERIMATTA. Rölakan. 539 x 150,5 cm. Möjligen komponerad av Carl Hörvik.
1046. GALLERIMATTA. Rölakan. 539 x 150,5 cm. Möjligen komponerad av Carl Hörvik.
Hammer price 
31 000 SEK
Estimate
14 000 - 16 000 SEK
1060. MATTA. Rölakan. 282 x 184,5 cm. Signerad SLSH 1955.
1060. MATTA. Rölakan. 282 x 184,5 cm. Signerad SLSH 1955.
Hammer price 
36 000 SEK
Estimate
6 000 - 8 000 SEK
1061. MATTA. Rölakan. 288,5 x 183,5 cm. Signerad HB ID (Ingrid Dessau).
1061. MATTA. Rölakan. 288,5 x 183,5 cm. Signerad HB ID (Ingrid Dessau).
Hammer price 
50 000 SEK
Estimate
20 000 - 30 000 SEK
1063. MATTA. Rölakan. 253 x 159,5 cm. Signerad AÖ samt Agda Österberg.
1063. MATTA. Rölakan. 253 x 159,5 cm. Signerad AÖ samt Agda Österberg.
Hammer price 
16 000 SEK
Estimate
18 000 - 20 000 SEK
1064. MATTA. Rölakan. 198 x 141,5 cm. Signerad SG. Sverige 1960-tal.
1064. MATTA. Rölakan. 198 x 141,5 cm. Signerad SG. Sverige 1960-tal.
Hammer price 
7 000 SEK
Estimate
5 000 - 7 000 SEK
1067. MATTA. Rölakan. 363 x 273,5 cm. Signerad B. Sverige 1900-tal.
1067. MATTA. Rölakan. 363 x 273,5 cm. Signerad B. Sverige 1900-tal.
Hammer price 
20 000 SEK
Estimate
20 000 - 25 000 SEK
1068. MATTA . Rölakan. 204 x 133 cm. Sverige 1900-tal.
1068. MATTA . Rölakan. 204 x 133 cm. Sverige 1900-tal.
Hammer price 
2 600 SEK
Estimate
4 000 - 6 000 SEK
1074. VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 179,5 x 144,5 cm. Signerad ML AUBUSSON RENARD.
1074. VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 179,5 x 144,5 cm. Signerad ML AUBUSSON RENARD.
Hammer price 
19 000 SEK
Estimate
25 000 - 30 000 SEK
1081. A Georg Jensen Blossom coffee service, Copenhagen 1915-19, 830/1000 silver.
1081. A Georg Jensen Blossom coffee service, Copenhagen 1915-19, 830/1000 silver.
Hammer price 
19 000 SEK
Estimate
18 000 - 20 000 SEK
1083. A Georg Jensen 3 pcs of cruet set, Copenhagen 1915-17, 830/1000.
1083. A Georg Jensen 3 pcs of cruet set, Copenhagen 1915-17, 830/1000.
Hammer price 
9 500 SEK
Estimate
6 000 - 8 000 SEK
1088. Five Georg Jensen "Kugel" silver servers, Copenhagen 1945-77.
1088. Five Georg Jensen "Kugel" silver servers, Copenhagen 1945-77.
Hammer price 
3 500 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
1090. A Johan Rohde sterling bowl by Georg Jensen Copenhagen 1925-32.
1090. A Johan Rohde sterling bowl by Georg Jensen Copenhagen 1925-32.
Hammer price 
7 000 SEK
Estimate
5 000 - 6 000 SEK
1093. A Georg Jensen sterling bowl, design nr 263 B, Copenhagen 1945-77.
1093. A Georg Jensen sterling bowl, design nr 263 B, Copenhagen 1945-77.
Hammer price 
26 000 SEK
Estimate
20 000 - 25 000 SEK
1094. A Georg Jensen bowl, Copenhagen 1915-19, 830/1000.
1094. A Georg Jensen bowl, Copenhagen 1915-19, 830/1000.
Hammer price 
8 000 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
1095. A Georg Jensen bowl, Copenhagen 1925-32, sterling. Design nr 197 B.
1095. A Georg Jensen bowl, Copenhagen 1925-32, sterling. Design nr 197 B.
Hammer price 
Unsold
Estimate
10 000 - 12 000 SEK
1096. A Georg Jensen vase, Copenhagen 1919, 830/1000 silver. Design nr 295.
1096. A Georg Jensen vase, Copenhagen 1919, 830/1000 silver. Design nr 295.
Hammer price 
2 000 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
1097. A Georg Jensen sterling sugar caster, Copenhagen 1933-44, design nr 296.
1097. A Georg Jensen sterling sugar caster, Copenhagen 1933-44, design nr 296.
Hammer price 
12 000 SEK
Estimate
10 000 - 12 000 SEK
1102. An Evald Nielsen pitcher and 6 mugs, Copenhagen 1920.
1102. An Evald Nielsen pitcher and 6 mugs, Copenhagen 1920.
Hammer price 
13 000 SEK
Estimate
8 000 - 10 000 SEK
1103. A N.M. Thune goblet with cover, Oslo circa 1915, partially gilded.
1103. A N.M. Thune goblet with cover, Oslo circa 1915, partially gilded.
Hammer price 
6 800 SEK
Estimate
5 000 - 6 000 SEK
1107. Tapio Wirkkala, 12 Tapio Wirkkala beakers, Kultakeskus, Finland 1977.
1107. Tapio Wirkkala, 12 Tapio Wirkkala beakers, Kultakeskus, Finland 1977.
Hammer price 
8 000 SEK
Estimate
10 000 - 12 000 SEK
1108. A Tapio Wirkkala vase by Hopeakeskus OY, Hämeenlinna, Finland 1976.
1108. A Tapio Wirkkala vase by Hopeakeskus OY, Hämeenlinna, Finland 1976.
Hammer price 
7 500 SEK
Estimate
6 000 - 8 000 SEK
1109. Tapio Wirkkala, A Tapio Wirkkala vase, Hopeakeskus OY, Hämeenlinna, 1988.
1109. Tapio Wirkkala, A Tapio Wirkkala vase, Hopeakeskus OY, Hämeenlinna, 1988.
Hammer price 
7 000 SEK
Estimate
6 000 - 8 000 SEK
1110. A Tiffany New York silver bottle, New York 1873-1891.
1110. A Tiffany New York silver bottle, New York 1873-1891.
Hammer price 
5 500 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
1111. A CG Hallberg box, Stockholm 1918.
1111. A CG Hallberg box, Stockholm 1918.
Hammer price 
13 000 SEK
Estimate
12 000 - 15 000 SEK
1112. A K Andersson gilt lidded goblet, makers mark Stockholm 1939.
1112. A K Andersson gilt lidded goblet, makers mark Stockholm 1939.
Hammer price 
4 000 SEK
Estimate
5 000 - 6 000 SEK
1114. A K Andersson Art Nouveau silver table lamp, Stockholm 1918.
1114. A K Andersson Art Nouveau silver table lamp, Stockholm 1918.
Hammer price 
6 000 SEK
Estimate
6 000 - 8 000 SEK
1115. A K Anderson table lamp, Stockholm 1927.
1115. A K Anderson table lamp, Stockholm 1927.
Hammer price 
8 500 SEK
Estimate
6 000 - 8 000 SEK
1116. A Jacob Ängman sterling vase, GAB, Stockholm 1928.
1116. A Jacob Ängman sterling vase, GAB, Stockholm 1928.
Hammer price 
7 000 SEK
Estimate
8 000 - 10 000 SEK
1117. A Just Andersen silver table lamp, GAB, Stockholm 1929.
1117. A Just Andersen silver table lamp, GAB, Stockholm 1929.
Hammer price 
8 000 SEK
Estimate
10 000 - 12 000 SEK
1118. A GAB silver jardinière, Stockholm 1931.
1118. A GAB silver jardinière, Stockholm 1931.
Hammer price 
16 000 SEK
Estimate
6 000 - 8 000 SEK
1122. A Wiwen Nilsson sterling coffee set, 3 pieces, Lund 1946-47.
1122. A Wiwen Nilsson sterling coffee set, 3 pieces, Lund 1946-47.
Hammer price 
90 000 SEK
Estimate
90 000 - 100 000 SEK
1123. A Wiwen Nilsson faceted bowl with gilt interior, Lund 1930.
1123. A Wiwen Nilsson faceted bowl with gilt interior, Lund 1930.
Hammer price 
22 000 SEK
Estimate
20 000 - 25 000 SEK