372
142665

Marc Chagall

(France, 1887-1985)

"Bouquet multicolore"

Lithograph in colours 1975, on Arches paper, signed in pencil and numbered 10/50, printed by Mourlot, Paris, published by Maeght, Paris. L. 69 x 56 cm. S. 82 x 65,3 cm.

Ojämnt gulnad, mjukt veck i övre marginalen, bakgrundens ljusblå färg bleknat, röda och rosa nyanser något bleknade. Monterad med lim längs bladets övre del a tergo.

Droit de suite: Yes
Estimate:

200 000 - 225 000 SEK

20 000 - 22 500 EUR

Hammer price:
185 000 SEK
Literature

Mourlot 735.