549
144399

Helena Blomqvist

(Sweden, Born 1975)
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Hammer price
54 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

Helena Blomqvist
(Sweden, Born 1975)

"Marshland"

Signerad Helena Blomqvist och daterad 2008 och numrerad 4/6 på etikett a tergo. C-print 86 x 110 cm.

Ej examinerad ur ram.

Provenance

Galleri Knäpper, Stockholm.

Exhibitions

Galleri Knäpper, Stockholm, "The Last Golden Frog", 30 augusti - 28 september 2008.

Literature

Anders Olofsson, "The Last Golden Frog - Helena Blomqvist", Galleri Knäpper, 2008.

More information

Helena Blomqvist är inte en konstnär som dokumenterar sin omvärld. Med hjälp av modeller och rekvisita bygger hon istället upp en helt egen värld som hon sedan förevigar med hjälp av kameran. Miljöerna är detaljrika och omsorgsfullt skapade. Hennes verk påminner därför ofta om filmiska stillbilder. I sitt skapande intresserar sig Blomqvist bland annat för filosofiska frågor, drömmar, ensamhet och mänsklighetens uppgång och fall. I hennes senaste utställning ”The Last Golden Frog” spelar apor en central roll. Där skildrar Blomqvist mänskliga relationer och öden vilka gestaltas med hjälp av djur. Hennes bilder visar med stor tydlighet att känslor är universella, men även tidlösa då kostymerna för tankarna till tiden kring första världskriget. I verket ”Marschland” ligger en liten apa på rygg i gräset, omgiven av gyllene grodor. De turkosa hängselbyxorna ger apan mänskliga egenskaper vilket får oss att fundera på varifrån den kommer och vart den är på väg. Kanske föll han utmattad till marken på flykt undan civilisationen vars telefonstolpar skymtar i bakgrunden.