Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
550
146153

Anneè Olofsson

(Sweden, Born 1966)
60 000 - 80 000 SEK
5 690 - 7 590 EUR
6 520 - 8 690 USD
Hammer price
72 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
Image rights

Anneè Olofsson
(Sweden, Born 1966)

"Will you still love me tomorrow (Mia)"

Signerad Anneé Olofsson och daterad 2004 och numrerad 1/3 på etikett a tergo. C-print 125 x 100 cm.
Unikt verk med tillhörande brev.

Saleroom notice

Det ska inte vara droit de suite på detta objekt.

Provenance

Konstnären

Exhibitions

Serien med porträtt har bland annat ställts ut på Uppsala Konstmuseum, Västerås Konstmuseum, Kristianstads Konsthall, Umeå Bildmuseum och kommer även att finnas med på Kulturhuset 2011.

More information

Försäljningen av det här verket kommer att dokumenteras som ett nytt konstverk. Konstnären kommer att läsa upp det medföljande brevet innan verket klubbas. Köparen av detta verk kommer att få en option på att förvärva det nya konstverket.