130835

Torsten Jovinge

(Sweden, 1898-1936)
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 700 - 4 630 USD
Hammer price
56 000 SEK
Torsten Jovinge
(Sweden, 1898-1936)

Stilleben med röda koppar

Signerad Jovinge och daterad -27. Duk 33 x 41.

Provenance

Fru Stina Johansson, Junsele.

Exhibitions

Josephsons konsthall, 21 april - 4 maj 1933, kat nr 8 (utlånad av Fru Stina Johansson, Junsele).