130835

Torsten Jovinge

(Sweden, 1898-1936)

Stilleben med röda koppar

Signerad Jovinge och daterad -27. Duk 33 x 41.

Droit de suite: No
Estimate:

40 000 - 50 000 SEK

3 750 - 4 690 EUR

3 600 - 4 500 USD

Hammer price:
56 000 SEK
Provenance

Fru Stina Johansson, Junsele.

Exhibitions

Josephsons konsthall, 21 april - 4 maj 1933, kat nr 8 (utlånad av Fru Stina Johansson, Junsele).