779
132233

An Axel-Einar Hjorth "Typenko" glass top on a metal base, Nordiska kompaniet, 1930's.

15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Hammer price
24 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Rund glasskiva med blästrad sarg på pelarfot med stål. Höjd 60,5 cm, diameter 100 cm.

Obetydligt slitage.

More information

Axel Einar Hjort ritade seriemöbler för NK vid 1930-talets början, de fick namn som "Typenco", "Sibylla", "Corall" och "Record". Möblerna var tidsanpassade, prisbilliga och hade stil och kvalitet.